Opalování bez rizika. Víme jak na něj!
Jaká jsou rizika opalování?
Naše pokožka při vystavování slunečnímu záření ztrácí svou elasticitu a vlhkost a její vysoušení napomáhá tvorbě vrásek, což vede k předčasnému stárnutí kůže. Navíc v době, kdy se stále ztenčuje ozónová vrstva je sluneční záření nebezpečnější než dříve. Naše kůže si pamatuje každý paprsek slunce, který na ni dopadne a následky nadměrného opalování se mnohdy projeví až o několik let později. Za těžké poškození kůže může z velké části UV záření, které také narušuje naše imunitní funkce a přispívá ke vzniku zhoubných kožních nádorů. Ještě větší pravděpodobnosti vzniku nádorů přispívají ti, kteří se na sluníčku spálí. A pokud dojde k opakovanému spálení kůže, riziko vzniku rakoviny se dokonce stále zvyšuje. Proto je třeba se chránit opravdu kvalitními přípravky. Na výmluvu „Nebudu venku ani hodinku.“, nebo „Budu schovaný/á ve stínu, takže se nespálím.“ rovnou zapomeňte. Sluneční záření proniká do naší pokožky okamžitě při jejím vystavení a dokonce ve stínu, nebo pod mraky se můžeme spálit!
Jak se tedy chránit?
Ochrana před sluncem v nejlepším případě nezačíná v koupelně 30 minut před odchodem z domu. Minimálně dva týdny před tím, než se chystáme naši pokožku vystavit sluníčku, bychom měli zvýšit přísun beta-karotenu. Ten je hojně zastoupen například v mrkvi, ve špenátu nebo v meruňkách. Pokud se nechcete spoléhat jen na přírodní zdroje, můžete si pomoci kapslemi s obsahem beta-karotenu, které seženete v lékárnách nebo v drogerii.
A teď už do koupelny! Minimálně 20 – 30 minut před odchodem z domu byste se měli natřít opalovacím přípravkem. Jakou intenzitu ochrany zvolit, záleží na fototypu vaší pleti. Pro velmi světlou až světlou pleť s tendencí ke spálení doporučujeme používat opalovací mléko nebo opalovací krém s ochranným faktorem SPF50. Pro tmavší typy pleti bez náchylností ke spálení, nebo při opakovaném vystavování se sluníčku postačí přípravky s ochranným faktorem SPF30. Je na Vás, zda si zvolíte krém, spray nebo mléko. Značka Sebamed vyrábí opalovací kosmetiku, která kromě UVA a UVB filtrů (které by měly být u kvalitních opalovacích přípravků samozřejmostí) je obohacena o vitamin E a panthenol, který předchází poškození pokožky a poruchám pigmentace. Za velké plus považujeme, že opalovací mléko ani sprej neobsahují žádné oleje, takže jsou snadno vstřebatelné a vhodné i pro mastnou a aknózní pleť.
Jednou to nestačí
I přesto, že je na etiketách opalovacích přípravků uváděna několikahodinová výdrž, doporučujeme vrstvy obnovovat v kratších časových intervalech. Platí pravidlo, že je lepší nanášet více tenkých vrstev než jednu silnou.
Péče „PO“
I přes veškerou ochranu před sluníčkem, kterou jste určitě nepodcenili, se musíte věnovat své pokožce i po opalování. Balzám po opalování zvláčňuje namáhanou pokožku a vysoký obsah přírodních lipidů poskytuje ochranu pružnosti pokožky. Je vhodný pro děti i dospělé, zanechává pokožku hebkou a jemnou a navíc pomáhá udržet opálení.
Všechny produkty Sebamed jsou s respektem k naší pokožce tradičně vyráběny s pH 5,5 a jsou vhodné i pro citlivou pokožku. Veškerá opalovací kosmetika sebamed je vodě i písku odolná.
Pokud si nejste jistí, jakou ochranu před sluncem zvolit, udělejte si test, ve kterém zjistíte váš fototyp a tedy i doporučenou ochranu před sluníčkem.