Domů / Novinky / Malý Mistr Etiketa na první dobrou?
Výrobci
Odběr novinek

Malý Mistr Etiketa na první dobrou?

Malý Mistr Etiketa na první dobrou?  - KupKosmetiku.cz    S MAMem to jde snáz. Předkládáme náš výběr prvního dětského nádobí a několik vychytávek k tomu.

Většina dětí už okolo 10 měsíce svého věku dokáže sedět, rostou jim první zoubky a zlepšují se jejich motorické schopnosti. Právě proto jde zároveň o období, kdy se začínají dítka zajímat o jídlo dospělých – natahují se po něm, berou ho do ruky a chtějí napodobovat vaše jídelní návyky. Ještě než začnete servírovat první jídla pro malého „dospěláka“, je potřeba vybrat to správné nádobí, které bude vyhovovat vašemu mrňouskovi, ale zároveň i vám – třeba i kvůli tomu, že díky některým vychytávkám neskončí většina jídla na stole, oblečení nebo nedej bože na zdech.

Příbory

Vybrat správné příbory je pro první fáze samostatného krmení velmi důležité. Dětská motorika se rozvíjí postupně, proto je potřeba jim ze začátku trochu pomoci. MAM první příbor díky svému designu k pokrmu dokonale přilne a dítko se tak zvládne samo nakrmit ještě dříve, než dokáže samo jídlo sebejistě nabrat. Ergonomická velikost a rovný tvar rukojeti zase umožňují snadné uchopení a držení v malých ručičkách. Neméně důležitá je i správná lžička, MAM lžičky Feeding spoons & cover napomáhá tréninku hrubé a jemné motoriky. Důležité je vědět, že dítě se samostatnému jedení lžičkou učí ve 2 fázích: v 1. fázi bude potřeba dlouhá lžička, která snadno dosáhne na dno hlubších skleniček a lze ji držet společně, v 2. fázi oceníte krátkou širokou lžičku navrženou pro malé dětské ruce – ideální pro samostatné držení. MAM má navíc skvělou vychytávku – špičky lžiček jsou citlivé na teplo: mění barvu, když je pokrm příliš horký.

Nádobíčko

Oříškem může být vymyslet, do čeho jídlo servírovat. Pro začátek doporučujeme vynechat talířky a pokrmy dávat do mističek, u kterých je menší riziko, že jídlo skončí všude možně, jen ne v puse. Skvělou alternativou, kterou můžete vyžívat nejen doma, ale i na cestách je MAM Snack box, díky kterému může dítko trénovat svou samostatnost i na výletech a procházkách. Kvůli malému otvoru s ochranným víčkem se totiž děti mohou snadno obsloužit, ochranný kroužek totiž zabraňuje vypadnutí pokrmu, když se děti samy krmí skrz malý otvor. Zároveň trénuje princip klešťového uchopení jídla, čímž se rozvíjí jejich jemná motorika.

Na zdraví!

K jídlu samozřejmě nesmí chybět ani pití. I v tomto ohledu existuje několik různých pomocníků, díky kterým se děti můžou samostatně učit pít již třeba od 4. měsíce. Ideální je pro začátek vybrat hrnek s oušky, který se bude dobře držet. Zároveň by měl být také bytelný a bránit před vytečením. MAM Hrnek Starter cup 150 ml všechno tohle splňuje, navíc má měkké pítko a je proto ideální i pro přechod od kojení nebo lahve k hrnku již od 4. měsíce. MAM Hrnek na učení Learn to drink cup 190 ml je určen pro děti od 6 měsíců a usnadňuje přechod z dětských láhví na používání hrnečků. Díky patentovanému konceptu ventilu hrnku může být přeměněný na „volně průtokový“ jeho odpojením – hrneček se tak dokáže lehce přizpůsobit dovednostem a potřebám dítěte. MAM Hrnek na učení Fun to drink cup 270 ml je pak ideální pro větší děti, které si jsou již samostatným pitím jistější a udrží větší lahvičku. 

 

PRVNÍ KRŮČKY

I když je každé dítko jiné a neexistují žádná pevně daná pravidla, podle kterých by se mělo učit jíst a pít, máme několik tipů, které by vám mohly v začátcích pomoci. Nejprve je však potřeba říci, že to ne vždycky půjde úplně hladce. Jako vždycky v rodičovství platí: obrňte se trpělivostí!

  1. Od kašiček k pevné stravě

Když se dítě začne snažit samo jíst, můžete místo kašiček jídlo jen jemně rozmačkat nebo nakrájet na kousky. Osvědčený je například chléb s máslem bez kůrky, kousky ovoce a zeleniny – třeba banány, hrušky nebo salátové okurky. Důležité je ale nenutit dětem něco, co jim nechutná. Mohlo by je to od samostatného jezení odradit.  

  1. Motivace, motivace a zase motivace

Jako je tomu i u jiných věcí, které se děti postupně učí, i tady platí, že motivace třeba ve formě pochvaly funguje nejlépe. Naopak nadávání nebo jiné negativní projevy vůbec nepomáhají. Pokud se vašemu dítku právě nedaří nabrat kousek jídla nebo správně uchopit hrneček či příbor, nezkoušejte hned přebrat iniciativu a krmit ho sama. Dítě by si pak mohlo myslet, že se o něj nakonec vždycky postaráte a nebude mít žádnou snahu.

  1. Jděte příkladem

Pro všechny děti jsou největším vzorem rodiče – dospěláci. Mnoho návyků od nich od útlého věku přebírají a snaží se napodobovat jejich zvyky. Jinak tomu není ani u samostatného pití a jezení. Snažte se proto co nejčastěji jíst společně s dítětem a berte ho k sobě – ideální je speciální jídelní židlička s vlastním stolečkem, která se vejde k vašemu velkému stolu. Zkuste dětem ukázat, jak sami jíte příborem. Čím dříve k tomu přidáte i několik názorných rad, jak se u stolu chovat, tím lépe. Dítko by mělo rychle pochopit, že příbory, talířky ani samotné jídlo nejsou hračky nebo že se s kousky dobrot nehází na zem ani nikam jinam.

Buďte trendy!
Akce, slevy a novinky
přednostně na váš e-mail